Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Rys historyczny

HISTORIA

23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny SP ZOZ (23WSzUR P ZOZ) w Lądku-Zdroju to ważna placówka w polskim systemie opieki zdrowotnej, zwłaszcza w kontekście wojskowych szpitali uzdrowiskowych i rehabilitacyjnych. Oto zarys krótkiej historii tej instytucji.

Po II wojnie światowej większość obiektów sanatoryjnych w uzdrowisku Lądek-Zdrój zajęta była przez wojska radzieckie. Rosjanie leczyli tutaj swoich rannych żołnierzy, którzy cierpieli w wyniku działań wojennych. W roku 1953 opuścili oni Lądek-Zdrój, przekazując zajmowane przez siebie budynki władzom polskim. Na bazie części przejętych od Rosjan obiektów utworzono Wojskowy Zespół Sanatoryjny. 

W tym czasie przygotowanie i uruchomienie obiektów do działalności sanatoryjnej, ze względu na braki w zaopatrzeniu oraz na panujące okoliczności polityczne nie było zadanie łatwym.  Przejęte od Rosjan przez Wojsko Polskie budynki, były zdewastowane a baza noclegowa mocno wyeksploatowana. To, co pozostało po poprzednikach w większości nie nadawało się już do użytku lub wymagało naprawy. W miesiącach, lipcu i sierpniu 1953 roku przeprowadzono niezbędne remonty i uporządkowano cały przyległy teren. Równolegle prowadzono nabór pracowników cywilnych do obsługi sanatorium oraz realizowano inne zadania zmierzające do jego szybkiego uruchomienia. Sukcesywnie, zgodnie z etatem uzupełniana była kadra żołnierzy zawodowych. 1 września 1953 r. rozpoczął się pierwszy turnus, w którym uczestniczyło około sześćdziesięciu kuracjuszy. Przez kilkadziesiąt lat, sanatorium służyło wyłącznie  żołnierzom Wojska Polskiego oraz pracownikom cywilnym resortu obrony narodowej. W ciągu minionych sześćdziesięciu  lat, kilka razy zmieniła się nazwa profilu szpitala, co zawsze podyktowane było potrzebami sił zbrojnych.

Do roku 2003, szpital obok zwykłych zadań związanych z leczeniem uzdrowiskowym, funkcjonował w strukturach Ministra Obrony Narodowej, jako jednostka wojskowa, realizująca zadania związane z obronnością kraju. W 23WSzUR zgodnie z etatem na stałe służyło około 30 żołnierzy zawodowych oraz kilkunastu żołnierzy służby zasadniczej. Zmiany społeczno-gospodarcze w Polsce oraz znacząca redukcja armii, znalazły swoje odzwierciedlenie także w życiu szpitala. W roku 2003 rozwiązano Garnizon Lądek-Zdrój, a innych żołnierzy przeniesiono do innych jednostek wojskowych. Mimo tych jakże istotnych zmian, szpital pozostał w strukturach Ministerstwa Obrony Narodowej.

Od września 2004r., w ramach 14-dniowych turnusów leczniczo-profilaktycznych, w szpitalu leczeni są żołnierze-weterani powracający z misji poza granicami kraju. Weterani poszkodowani korzystają z leczenia w ramach 21 dniowych turnusów rehabilitacyjnych.

27 sierpnia 2010 r. na podstawie Zarządzenia Nr. 48 Ministra Obrony Narodowej, utworzono w 23 Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo Rehabilitacyjnym, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, na bazie, którego powstał później "Dom Weterana", przeznaczony dla weteranów poszkodowanych, w misjach poza granicami państwa. Działania w tym zakresie realizowane są w oparciu o Ustawę z dnia 29 września 2011 roku oraz zarządzenia MON.

Obok zadań realizowanych na rzecz Ministerstwa Obrony Narodowej, 23 WSzUR SP ZOZ w Lądku-Zdroju funkcjonuje w służbie zdrowia, jako, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, z którego usług mogą korzystać wszyscy zainteresowani. Wieloletnie doświadczenie w leczeniu różnorodnych schorzeń, wykwalifikowana kadra medyczna oraz doświadczony zespół fizjoterapeutów, to największe bogactwo szpitala. W ostatnim okresie większość obiektów szpitala przeszła gruntowny remont i została wyposażona w nowy sprzęt, co w efekcie przekłada się na wzrost, jakości usług medycznych, świadczony przez nasz szpital .

23 WSzUR SP ZOZ w Lądku-Zdroju odgrywa kluczową rolę w systemie opieki zdrowotnej dla wojska, zapewniając kompleksową opiekę medyczną, rehabilitacyjną oraz uzdrowiskową. Placówka cieszy się renomą dzięki wysokiemu standardowi świadczonych usług oraz profesjonalizmowi personelu medycznego.

Dzięki korzystaniu z naturalnych zasobów Lądka-Zdroju, takich jak wody mineralne, szpital oferuje unikalne możliwości leczenia i rehabilitacji, które są doceniane zarówno przez żołnierzy, jak i cywilów.